Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak uzyskać pozwolenie na budowę

28 kwietnia 2022 | Raporty RZ | rp.pl

PROCEDURA TRZECIA | Mniej ograniczeń, ale więcej formalności

Nie każdy dom jednorodzinny można wybudować na podstawie zgłoszenia. Wówczas trzeba wystąpić o pozwolenie na budowę. To znacznie dłuższa procedura niż dwie wcześniej omówione (na str. 10–13).

Kiedy zgłoszenie jest niedopuszczalne

Inwestor zmuszony jest wystąpić o pozwolenie na budowę, jeśli:

∑ obszar oddziaływania domu jednorodzinnego wykracza poza działkę lub działki, na których dom został zaprojektowany (więcej na str. 12–13);

∑ wymagane jest przeprowadzenie jednego z tzw. postępowań środowiskowych. Zdarza się tak, gdy inwestycja wpływa na środowisko lub obszar Natura 2000. O tym, czy konieczne jest przeprowadzenie takiego postępowania, decyduje urząd, gdy zapozna się z projektem budowlanym. Jeśli uzna, że takie postępowanie jest konieczne, inwestor musi złożyć wniosek o wydanie decyzji środowiskowej.

Wypełnij i złóż wniosek

Wniosek składa się na urzędowym formularzu PB-1. Formularz wniosku można pobrać na portalu e-Budownictwo i wydrukować go lub wypełnić elektronicznie.

We wniosku podaje się dane inwestora (pełnomocnika) i dane dot. nieruchomości, na której ma być posadowiony, określenie zamierzenia budowlanego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12253

Wydanie: 12253

Spis treści

Ściągawka przedsiębiorcy

Zamów abonament